czwartek, 27 grudnia 2007

Japonia

Shogatsu czyli Nowy Rok

W Japonii wejście w nowy rok traktuje się jak rozpoczęcie nowego życia, dlatego bardzo istotne jest dla nich przygotowanie się do tak szczególnego momentu, jak i świętowanie go przez najbliższe 3dni. Japończycy starają się zakończyć stare sprawy oraz zrobić porządki nie tylko w domach, również w biurach (tak,by ich miejsca pracy, odpoczynku czy zabawy mogły wkroczyć w nowy rok jako "świeże"). Dość powszechnym zwyczajem jest palenie figurek Darumy, które wg Japończyków mają szczególną moc pomagania swemu właścicielowi w przezwyciężaniu życiowych niepowodzeń. Nabywa się je w sklepie w nowy rok jako ślepe lalki, którym domalowuje się jedno oko w celu spełnienia się marzenia, prośby,a drugie- jeśli się powiodło, marzenie się spełniło.A na końcu pali się je.

W ramach przygotowań dekoruje się swoje domy zrobionymi w origami żurawiami i żółwiami symbolizującymi szczęście, długowieczność i pokój.Do popularnych ozdób należą też kadomatsu (trzy ostro przycięte bambusy, związane słomą ryżową i przyozdobione gałązkami sosny)ustawianej po obu stronach wejścia do domu oraz shimenawa (wykonana ze słomy ryżowej, lin i skręconego w specyficzny sposób papieru) zawieszanej nad wejściem do domostwa.Ich zadaniem jest chronić mieszkanie, jak i mieszkańców przed złymi mocami. Prócz tego wysyła się noworoczne kartki z życzeniami i pozdrowieniami, których motywem przewodnim jest zwierze zodiakalne opiekujące się nadchodzącym rokiem. A wieczór noworoczny jest spędzany w rodzinnym gronie w oczekiwaniu na bicie Tsuri Gane, czyli buddyjskich dzwonów bez tzw. "serca", które dźwięk wydają poprzez uderzanie ich drewnianym młotem. Liczba uderzeń (108)nie tylko odsyła stary rok i wprowadza nowy, również mają uwolnić wiernych od 108 ziemskich pragnień o jakich mówi buddyzm.

W tym czasie wszystkie centra handlowe są pozamykane,dlatego niezbędne jest wcześniejsze przygotowanie typowych potraw takich jak:
Omochi - ryżowe ciasteczka,
Ozoni - zupy, do których dodaje się omochi,
Toso - specjalny rodzaj sake, zapewniający długowieczność; picie sake służy również temu, aby zatrzeć wszystkie gorzkie wspomnienia,


1. stycznia Japończycy udają się do świątyń (buddyjskich i shinto), gdzie modlą się o pomyślne zbiory oraz opiekę nad domem, rodziną, nawet składają sobie życzenia. Ten dzień jest szczególny zwłaszcza dla dzieci, które otrzymują wraz z życzeniami otoshi-dama - prezenty w postaci pieniędzy od rodziców i rodziny, jak i bliskich sąsiadów. Zaś w drugi dzień interpretuje się sny z 1. na 2.stycznia oraz wypisuje swoje postanowienia na cały rok. W Japonii istnieje przekonanie, że jaki będzie pierwszy dzień nowego roku jest wróżbą na następne dni, dlatego dbają oni, by czas płynął im pod znakiem spokoju i pozytywnych chwil. Zaleca się, aby w Nowy Rok często się śmiać, ma to zagwarantować szczęście w Nowym Roku. Unika się pracy, dlatego Japonki serwują tylko zimne i wcześniej przygotowane potrawy.

1 komentarz:

mit ganzer seele pisze...

yhhh...
no i czyz Japonia nie jest fantastyczna..?

:))))