poniedziałek, 10 grudnia 2007

Japonia


Rodzina dawniej i dziś


W przedwojennej Japonii istniała zasada, że młody mężczyzna może się żenić dopiero, gdy jego rodzice uznali, iż osiągnął odpowiedni ku temu wiek ( tekireiki). Rodzina również brała udział w wyborze kandydatki na żonę zwracając uwagę na jej roztropność, uczynność jako przyszła synowa oraz sprawdzali metrykę, by wykluczyć obecność czarnych owiec w jej rodzinie. Rzadko kiedy uczucia młodych były brane pod uwagę, gdyż wierzono, że z czasem między młodym małżeństwem powstanie silna więź emocjonalna oparta co najmniej na przyjaźni. Co więcej, płeć żeńska była wychowana w przekonaniu, że najwyższe spełnienie uzyska dopiero w sformalizowanym związku,a po ślubie tradycja nakazywała jej zerwania kontaktów z rodziną i przyjęcia zasad panujących w familii męża, nawet gdy w duży stopniu różniły się od wyniesionych z domu. Zaś rozwody nie były brane pod uwagę dlatego, że zwykle żony były obarczane rozpadem związku i w dodatku narażone były na potępienie przez rodzinę i społeczeństwo.

Tradycyjny model rodziny był ściśle powiązany patriarchatem, gdzie mężczyzna był chlebodawcą(utrzymywał rodzinę poprzez pracę), a kobieta zajmowała się domem i wychowaniem potomstwa . Każdy dzień rozpoczynał się od pobudki żony przed wszystkimi domownikami i przygotowania śniadania. Do jej obowiązków również należały prace domowe, zakupy, jak i troska o rodzinny budżet. Wolny czas w ciągu dnia mogła poświęcić dla siebie, np. na naukę j.obcego, a wieczorem spożywała posiłek z dziećmi i czekała na powrót męża. Po jego przybyciu usługiwała mu przygotowując mu posiłek i towarzysząc w trakcie jego spożycia. A dni wolne były okazją do omówienia spraw rodzinnych.

Obecnie coraz bardziej popularne stają się zachodnie wzorce, które nastawione są na partnerstwo. A większość żon jest czynnych zawodowo. Ale wciąż można we współczesnym małżeństwie odnaleźć cząstki tradycji. Niektóre rodziny praktykują sprawdzanie metryk przyszłych synowych, a obowiązek opieki nad rodzicami na starość wciąż obowiązuje (zwykle to najstarsze z rodzeństwa sprawuje troskę).

Zaś liczba rozwodów od początku lat 90. XX w. drastycznie wzrosła. Niektóre żony wznoszą pozew o rozwód gdy ich partner przechodzi na emeryturę, gdyż wtedy mają szansę dostać połowę odprawy małżonka. Również w społeczeństwie japońskim istnieje pojęcie tj. "rozwód Narita", które dotyczy par rozchodzących się przed rozpoczęciem wspólnego życia. Najczęściej lotniskiem obsługującym młode pary udające się za granicę jest
Narita w podróż poślubną. Młodzi - w chwili powrotu dochodzą granic swojej wytrzymałości psychicznej, wykończeni nieustannymi kłótniami w trakcie ich pierwszego wyjazdu oraz poczuciem nieustannego pośpiechu i napięcia. Po dotarciu na Narita decydują się na rozstanie.

Brak komentarzy: